Katarzyna Kosior

Czy są mosty, które już na zawsze należy za sobą spalić?

,,Spacer spalonym mostem’’ to debiut literacki, w którym historia pewnej miłości staje się jedynie pretekstem do zmierzenia się z trudnymi życiowymi tematami. Dokonywanie wyborów i ich wpływ na nasze dalsze życie. Umiejętność stawiania granic w relacjach międzyludzkich. Samoświadomość  i zaufanie do samego siebie. Pytania o naturę miłości.

Skomplikowany związek Adrienn Madar i Davida Fazekasa to papierek lakmusowy pospolitych ludzkich lęków i słabości. Na wierzch wypływają także brudy przeszłości, ujawniają się również deficyty powstałe w dzieciństwie na skutek braku rodzicielskiej, bezwarunkowej miłości. W takim domu wychował się David. Nic więc dziwnego, że z trudem przychodzi mu odnalezienie się w świecie uczuć. Zbudował też wokół siebie mur nie do przebycia, uniemożliwiający komukolwiek zbliżenie się do niego.

Czy Adrien, prostolinijnej, wrażliwej, młodej malarce uda się rozbić kamienną skorupę, by odnaleźć pod nią serce chłopaka, w którym nieprzytomnie się zakochała? Dziewczyna staje przed dylematem, w którym wybierając własne dobro zmuszona jest zrezygnować z Davida. Czy więc drugiego człowieka należałoby kochać mniej aniżeli samego siebie?

Nietypowa struktura powieści, którą charakteryzuje rozwidlenie akcji w momencie podjęcia przez Adrienn decyzji powoduje, że czytelnik poznaje dwa scenariusze, według których potoczy się życie bohaterki. Jest to także opowieść przepełniona symbolami, a sny których doświadcza Adrienn są busolą jej podświadomości, która próbuje ostrzec dziewczynę przed niejedną katastrofą.  Czy pożałuje wyborów, jakich dokonała? 

Następstwem tragicznych w skutkach zdarzeń, w których uczestniczy Adrienn są rozwój i osiągnięcie dojrzałości mające w tym wypadku bardzo wysoką cenę. Czy są mosty, które już na zawsze należy za sobą spalić? A może zanim zdecydujemy się przejść na drugi brzeg, powinniśmy upewnić się, czy ten ktoś po drugiej stronie rwącej rzeki, naprawdę na nas czeka?


Ta książka to zbiór osobistych doświadczeń autorki, której psychologiczne wykształcenie i wrażliwość emocjonalna zmuszają ją do wyciągnięcia zaskakujących wniosków: niemal każda kobieta, choć raz w życiu spotyka mężczycznę pokroju Davida, i niemal każda z nich zostaje mocno zraniona w konsekwencji toksycznej relacji z nim. Czy możemy zatem uniknąć tego typu doświadczeń? To jedno z wielu pytań kiełkujących w naszych umysłach po przeczytaniu ,,Spaceru...’’.

Od 2 do 10000 znaków